Kuriozitete

Kinezët do të ndërtojnë tunelin më të gjatë nënujor në botë, 123 km

altInxhinierët kinezë janë duke u përgatitur për një projekt të ndërtimit të tunelit më të gjatë nëntokësor në botë, kanë raportuar mediat britanike. Projekti deri në Prill do t'i paraqitet qeverisë për miratim. Po të miratohet, ndërtimi i tij do të fillojë në vitin 2015 ose 2016. Tuneli do të jetë 123 kilometra i gjatë, dy herë më i gjatë se tunelet aktuale më të gjatë në botë. Ai do të lidhë ishujt Hokkaid dhe Honshu.


Read more: Kinezët do të ndërtojnë tunelin më të gjatë nënujor në botë, 123 km

 

Djali 29-vjeçar bëhet gjysh por nuk e besojnë as për baba

altNjë 29-vjeçar në Britaninë e Madhe shënoi rekord pasi u bë gjysh në këtë moshë. Megjithatë, infermieret nuk e lejuan atë të hyjë në spital, për të vizituar vajzën e tij 14- vjeçare, Tia, që sapo ishte bërë me vajzë, të cilën e quajti Grace. Për më tepër, infermieret i kërkuan kartën e identitetit Shem Davies, duke kujtuar se ai ishte… babai. Por ato mbetën të shokuara kur mësuan se ai ishte gjyshi.


Read more: Djali 29-vjeçar bëhet gjysh por nuk e besojnë as për baba

   

Njeriu që është shndërruar në Djall

altNjë burrë anglez 43-vjeçar ka arritur të marrë pamjen e një djalli të vërtetë duke shpenzuar 10 mijë sterlina për të mprehur dhëmbët, për të vënë brirë dhe për të bërë disa tatuazhe të frikshme në të gjithë trupin, përfshirë fytyrën. Diablo Delenfer thotë për ‘Daily Mail’: “Nuk kam frikë nga operacionet që bëj pasi Djalli nuk e njeh frikën.”


Read more: Njeriu që është shndërruar në Djall

 

Si u bë miliarder, njeriu tek i cili nuk besonte askush

altMario Moretti Polegato as që imagjinohej se mund të drejtonte një kompani për këpucë dhe veshje. Ai nuk imagjinohej as që të kishte një biznes të vetin.
Kur ishte fëmijë, prindërit i thanë se ai do të drejtonte fabrikën e verës në verilindje të Italisë. Edhe pse ai iu bashkua firmës, ai nuk qëndroi atje dhe kjo e gjitha për shkak të udhëtimit për biznes në SHBA.


Read more: Si u bë miliarder, njeriu tek i cili nuk besonte askush

   

Kazakistani do të ndryshojë emrin

altPresidenti i Kazakistanit ka hapur një debat në vendin e tij, teksa ka propozuar ndryshimin e emrit të këti vendi, duke argumentuar se mbaresa “stan” nuk i nxit turistët të vizitojnë këtë vend dhe mban larg investitorët e huaj. Ai tha se vendi Kazakistani mund të quhet thjesht Kazak Eli, apo Kazak.


Read more: Kazakistani do të ndryshojë emrin

 

Ngecin pasagjerët në aeroport hipën në autobus dhe jo në avion

altDymbëdhjetë pasagjerë u harruan për një ditë në një autobus që ndodhej në pistën e një aeroporti në Këln të Gjermanisë. Pasagjerët do të fluturonin me avionin e një kompanie gjermane nga Këlni drejt Zyrihut të Zvicrës.


Read more: Ngecin pasagjerët në aeroport hipën në autobus dhe jo në avion

   

Gruaja e verbër shpenzon 416 orë për të mbuluar trupin me tatuazhe

altNjë grua ka shpenzuar plot 416 orë për të mbuluar të gjithë trupin e saj me tatuazhe, pavarësisht se ajo nuk do t'i shikojë kurrë sepse është e verbër. Fran Atkinson ka mbuluar gjithë trupin e saj, nga koka deri te këmbët me tatuazhe, dhe kjo falë artistit të tatuazheve Grez Bowman.


Read more: Gruaja e verbër shpenzon 416 orë për të mbuluar trupin me tatuazhe

 

Vajza që parashikohet të jetojë deri 105 vjet

altNjë bebe shtatëmuajshe me flokë bionde ka pasur fatin të lind në lagjen e qetë të Norhumberland, vendi ku femrat jetojnë më së shumti në Angli. Vajzat e lindura në Northburn Estate në Cramlington zakonisht jetojnë deri në moshën 105-vjeçare.


Read more: Vajza që parashikohet të jetojë deri 105 vjet

   

Shteti i mrekullive, në Norvegji, të gjithë banorët janë milionerë

altÇdo banor në Norvegji të mërkurën teorikisht u bë milioner, fal rritjes së vlerës së fondeve shtetërore dhe në saje të rritjes së çmimeve të burimeve të energjisë në tregun botëror. Fondi Global Pensional i qeverisë është themeluar në vitin 1990 dhe që atëherë është pronare e seksioneve të ndryshme, përkatësisht rreth një për qind të vlerës së të gjitha aksioneve në botë! Ajo drejtohet nga Banka Qendrore.


Read more: Shteti i mrekullive, në Norvegji, të gjithë banorët janë milionerë

 

Nuk ndjehej e lodhur, edhe pse kishte 22 vite pa gjumë

altNjë vajzë amerikane vuante nga një sindromë e veçantë, që deri në moshën 22 vjeçe ajo nuk kishte mundur të flinte asnjëherë, por prapë ndjehej në formë të mirë dhe e palodhur. Ajo është Cristina Speirs.


Read more: Nuk ndjehej e lodhur, edhe pse kishte 22 vite pa gjumë

   

Page 2 of 61