Kuriozitete

Indiania 19-vjeçare, e “bllokuar” në trupin e një fëmije

altNë shikim të parë Ajifa Khatun mund të jetë si çdo vajzë e vogël, duke luajtur me vëllezërit dhe motrat e saj. Por edhe pse ajo duket si një fëmijë 2 vjeçe, vajza nga India është një 19-vjeçare, e cila prej vitesh ka ndalur së rrituri.


Read more: Indiania 19-vjeçare, e “bllokuar” në trupin e një fëmije

 

Elektriçistin e zë korrenti, i shfaqen yje në sy

altNjë aksident i çuditshëm i ka ndodhur një elektriçisti në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Një elektriçisti i janë shfaqur yje në të dy sytë e tij, pasi preku një tel me rrymë 14.000 volt gjatë punës. Rryma elektrike përfshiu edhe sytë e tij, duke i shkaktuar djegie në formë ylli. Kjo gjë u shkaktua pasi rryma elektrike preku nervin optik që lidh syrin me trurin.


Read more: Elektriçistin e zë korrenti, i shfaqen yje në sy

   

Shqiptari nga Kosova në Guinness

altAutoritetet e Librit Guinness të Rekordeve, kanë certifikuar veprën gjigante “Mozaiku i vlerave” të realizuar nga Don Dominik Qerimi. Kjo vepër përbëhet nga 51 mijë e 865 boçe të pishave, është e gjerë 15 metra dhe e gjatë shtatë metra, ndërsa në të janë portretizuar figura e Nënë Terezës, Gjergj Kastriot Skënderbeut dhe Don Boskos.


Read more: Shqiptari nga Kosova në Guinness

 

SHBA, poligami me 5 gra dhe 24 fëmijë

altAsnjëherë si në këtë rast koncepti i “familjes së madhe” mund të konsiderohet më i përshtatshmi. Kjo është familja e Brady Williams, një menaxher projekti në industrinë, i cili falë historisë së tij është kthyer në yllin e një reality show në TLC.


Read more: SHBA, poligami me 5 gra dhe 24 fëmijë

   

Nuse 10 vjeç, nënë 13 vjeç dhe mbetet e ve 16 vjeç

altAlemtsahye Gebrekidan ishte vetëm 10 vjeç, kur prindërit e saj vendosën që ta martonin. “Unë isha duke luajtur jashtë dhe nëna ime më thirri brenda në shtëpi dhe më tha që do të martohesha", kujton ajo ditën kur jeta e saj mori tjetër rrjedhë. “Unë isha e befasuar dhe fillova të qaj mirëpo nuk u kam thënë asgjë prindërve”, rrëfen më tutje Gebrekidan, e cila është nga Etiopia. Ajo tregon se pas 2 muajsh u martua me një djalë 16 vjeç.


Read more: Nuse 10 vjeç, nënë 13 vjeç dhe mbetet e ve 16 vjeç

 

Gjuetarët e thesareve "pushtojnë" bregun e detit, gjejnë fosile zvarraniku

altBregu Jurassic në Britaninë e Madhe është mbushur me gjuetarët e thesareve për shkak të fosileve të një gjigandi zvarranik detar, vlera e të cilit arrin deri në 18 mijë euro. Njerëzit shkojnë nga tërë vendi për të mbledhur fosilet e gjigandit zvarranik.


Read more: Gjuetarët e thesareve "pushtojnë" bregun e detit, gjejnë fosile zvarraniku

   

Jetimët më të famshëm të historisë

altKanë prekur fundin kur kanë qenë fëmijë - kanë mbetur jetimë, por janë rritur dhe kanë ngjitur majat.Ka shumë artistë, politikanë, aktivistë të të drejtave të njeriut në botë, të cilët kanë humbur prindërit apo kujdestarinë e tyre kur kanë qënë të vegjël, por kanë arritur të kalojnë vështirësitë dhe madje të kontribuojnë për shoqërinë.


Read more: Jetimët më të famshëm të historisë

 

'Balena e Qiellit', avioni i së ardhmes do të transportojë 755 pasagjerë

altAvioni i së ardhmes pritet të transportojë deri në 755 pasegjerë. Ai do të ketë pamjen e një anieje hapësinore dhe do të jetë edhe më i madh se avionët e sotëm. Avioni gjithashtu do t’u lejojë pasegjerëve të kenë një pamje të plotë të qiellit.


Read more: 'Balena e Qiellit', avioni i së ardhmes do të transportojë 755 pasagjerë

   

Gjermani, kartolina mbërrin në destinacion pas 44 vitesh...

altGunter Zettl ka qenë vetëm 18 vjeç në vitin 1969 dhe ishte student në një qytet të vogël në Gjermaninë Lindore. Ai pëlqente të dëgjonte radiot e vendeve perëndimore, por që për atë kohë ishte e ndaluar nga Gjermania naziste. Kështu, një ditë ai vendosi të merrte pjesë në një konkurs muzike dhe dërgoi një kartolinë.


Read more: Gjermani, kartolina mbërrin në destinacion pas 44 vitesh...

 

5 celularë që kanë shpëtuar njerëz nga vdekja

altCelularët në të gjithë botën përdoren këto vitet e fundit në mënyrë masive. Për të naviguar, per te luajtur, per pune, per te bere foto dhe video. Disa prej tyre kanë marrë famën e mirë se janë tejet të rezistueshëm, disa të tjerë akuzohen se janë delikatë, ku mjafton një goditje e vogel qe ata të dalin jashtë përdorimit.


Read more: 5 celularë që kanë shpëtuar njerëz nga vdekja

   

Page 3 of 61