Kuriozitete

“Gënjeshtrat” që Disney u mëson fëmijëve

altNë fakt, kartonat e animuar që shfaqen në Disney dhe që fëmijët adhurojnë t’i shikojnë gjatë moshës 3-9 vjeçare, duke u munduar t’i edukojnë ata, në fakt, pa dashje, ju mësojnë disa gënjeshtra të vogla, të cilat nuk janë aspak ashtu në realitet.


Read more: “Gënjeshtrat” që Disney u mëson fëmijëve

 

Polonia përjeton temperatura pranverore, çelin gjethet e pemëve

altNdërkohë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës, po përjetojnë një ngricë të madhe dhe temperatura të ulta, Polonia është duke përjetuar një dimër të ngrohtë, që nuk ishte verifikuar më parë në këto vitet e fundit, ku kanë çelur lulet e pranverës në të gjithë vendin.


Read more: Polonia përjeton temperatura pranverore, çelin gjethet e pemëve

   

58-vjeçarja që do lindi mbesën e saj

altNjë grua 58-vjeçare në Utah pas disa javësh do të lindë mbesën e saj të parë.  Julia Navarro ka pranuar të zëvendësojë vajzën e saj dhe embrioni i krijuar nga vezët e Lorena McKinnon dhe nga sperma e burrit të saj Micah McKinnon, të vendoset në mitrën e 58-vjeçares.


Read more: 58-vjeçarja që do lindi mbesën e saj

 

Sukses në njohjet dhe lidhjet online vetëm në këtë mënyrë

altFemrat 25 vjeçe janë ato më me fat në njohjet online, pasi tërheqin edhe më shumë meshkuj pas vetes. Për femrat 33-vjeçare ky numër është një fatkeqësi, pasi ato kanë shumë pak gjasa të bëjnë për vete ndonjë mashkull në rrjetet online. Sa për meshkujt, mosha e tyre është thjesht një numër, ato që femrat shohin te gjinia tjetër janë edukimi dhe paratë.


Read more: Sukses në njohjet dhe lidhjet online vetëm në këtë mënyrë

   

Pa gjumë prej 40 vitesh, historia e rrallë e vietnamezit

altNë vitin 1973, në moshën 31 vjeçare u prek nga një temperaturë e çuditshme dhe qw nga ai moment nuk ka pasur më nevojë për të fjetur. Rasti i rrallë i përket një qytetari nga Vietnami i lindur në vitin 1942, Thai Ngoc, i pagjumë tashmë prej dyzet vitesh.


Read more: Pa gjumë prej 40 vitesh, historia e rrallë e vietnamezit

 

New Orleans, sherr në stadium, gruaja rreh tifozët kundërshtarë

altNjë nënë e tre fëmijëve ka sulmuar me grushta dhe shqelma disa tifozë kundërshtarë në një ndeshje futbolli amerikanë në New Orleans të SHBA. Gjithçka filloi gjatë një ndeshje mes universiteteve të Alabamas dhe Oklahomas, e cila zhvillohej në stadiumin e "New Orleans Superdome".


Read more: New Orleans, sherr në stadium, gruaja rreh tifozët kundërshtarë

   

Koha konfirmoi profecitë e Isaac Asimov

altGjatë zhvillimit të Panairit Botëror të vitit 1964 në Nju Jork shkrimtari i lëmit fantastiko-shkencor Aizek Asimov ka parathënë se si do të jetë bota pas 50 vjetësh. Parashikimi i tij u botua atëhere në gazetën "New York Times". Duke e lexuar atë sot, ti kupton se shkrimtari arriti të parashikojë praktikisht të gjitha përparimet, arritjet teknologjike.


Read more: Koha konfirmoi profecitë e Isaac Asimov

 

Kalendari i 1986-ës mund të përdoret edhe këtë vit

altKush ka ende një Kalendar, apo një axhendë të vitit 1986-të, mund ta përdorë edhe gjatë ditëve të vitit 2014-të. Duket se kalendari i vitit që sapo ka hyrë, përkon në ditë me kalendarin e 28 viteve më parë. Janë kështu dy vite të njëjtë në ditë dhe në festa.


Read more: Kalendari i 1986-ës mund të përdoret edhe këtë vit

   

9 konceptet shkencore të 2013-s që ndryshuan mënyrën si e shohim botën.

altJeta në Tokë është e mbushur me mistere, shumë prej të cilave janë zbuluar falë njerëzve të guximshëm dhe plot vullnet, ndërsa të tjera mistere kanë mbetur ende në anën e errët të paditurisë. Ky vit ka treguar për qetësinë pas zbulimeve të mëdha siç ishte zbritja spektakolare në Mars në gusht të vitit 2012.


Read more: 9 konceptet shkencore të 2013-s që ndryshuan mënyrën si e shohim botën.

 

Printeri 3D, "Printon" me çokollatë fytyrën e njeriut

altNjë kompani e quajtur Choc Edge, në Exeter të Mbretërisë së Bashkuar ka krijuar një printer 3D i cili mund të krijojë një kopje ekzakte të fytyrës së njeriut, me çokollatë. Klientët mund të dërgojnë foto të tyre nëpërmjet faqes online të kompanisë dhe makineria do të krijojë një portret të tyre me çokollatë e cila vlen rreth 60-95 euro.


Read more: Printeri 3D, "Printon" me çokollatë fytyrën e njeriut

   

Page 4 of 61