Kuriozitete

Peshkaqenët "përdorin" Twitter për të paralajmëruar praninë e tyre

altAustralia njihet si vend tepër i rrezikshëm për të bërë serf për shkak të pranisë së madhe të peshkaqenëve. Tashmë, shkencëtarët kanë filluar aplikimin e teknologjisë për të mbrojtur jetën e njerëzve. Të gjithë notarët dhe serfistët do të jenë në gjendje të notojnë të sigurt dhe pa frikë nëse rreth tyre mund të ketë peshkaqenë.


Read more: Peshkaqenët "përdorin" Twitter për të paralajmëruar praninë e tyre

 

"Kam gjashtë gishta dhe shkruaj 100 fjalë në minutë"

altNjë 48-vjeçar nga India, i cili ka 12 gishtërinj thotë se duhet të jetë njeriu më i vlerësuar në Britani për aftësitë e tij. Burri me nga 6 gishta në secilën dorën thotë se shkruan më shumë se 100 fjalë në minutë dhe punon si rradhitës. "Mendoj se në Britaninë e Madhe duhet të jem njëriu më i vlerësuar për atë që mund të bëj.


Read more: "Kam gjashtë gishta dhe shkruaj 100 fjalë në minutë"

   

I porsalinduri në gjendje kritike shërohet vetvetiu për Krishtlindje

altNjë i porsalindur me një defekt të rëndë në zemër mundi të kalonte Krishtlindjet në shtëpi, pasi u kurua vetvetiu më parë gjatë javës. Kjo ngjarje që mund të klasifikohet si një mrekulli e vërtetë ndodhi në Britaninë e Madhe dhe u raportua ditën e mërkurë prej “Daily Mail”.


Read more: I porsalinduri në gjendje kritike shërohet vetvetiu për Krishtlindje

 

8 dhuratat që nuk duhet t’ia bëni të dashurës suaj këtë fundvit

alt“Faleminderit, qenka e mrekullueshme, por s’do ta vë kurrë sepse ndonëse po buzëqesh, kjo dhuratë ma shpif”. Femrat flasin mbi dhuratat e padëshiruara, të cilat i kanë marrë vitet e kaluara dhe që këtë vit nuk i dëshirojnë aspak.


Read more: 8 dhuratat që nuk duhet t’ia bëni të dashurës suaj këtë fundvit

   

Turqia fiton duelin me Greqinë për...bakllavanë

altPas katër viteve "konflikt" mes Greqisë dhe Turqisë, kjo e fundit ka fituar duelin e bakllavasë. Bashkimi Evropian ka regjistruar bakllavanë si produktin e parë turk. Konflikti 4 vjeçar Turqi-Greqi se kujt i përket bakllavaja, u zyrtarizua nga BE dhe është shënuar në fletoren zyrtare të Bashkimit Evropian.


Read more: Turqia fiton duelin me Greqinë për...bakllavanë

 

Dhëndri harron të prenotojë restorantin për dasmën, bën një veprim të çmendur

altU dënua me një vit burg, Neil McArdle, një dhëndër i hutuar nga Liverpool. Dihet që martesa është një ceremoni e komplikuar, gjatë së cilës ndodh që të harrohen disa gjëra, por zakonisht janë detaje të vogla.


Read more: Dhëndri harron të prenotojë restorantin për dasmën, bën një veprim të çmendur

   

9 misteret e pashpjegueshme të 2013-ës

altShkenca është e gjitha në funksion të zbulimit të së vërtetës. Zbulimet e reja mund të japin një përgjigje për një sërë çështjesh të caktuara, por gjithashtu mund të lënë shteg për pyetje të reja. Ja cilat janë disa nga misteret e pashpjeguara të këtij viti që po mbaron:


Read more: 9 misteret e pashpjegueshme të 2013-ës

 

Lindjet më të rralla të vitit 2013

altGjatë vitit 2013 janë shënuar një sërë rastesh të lindjeve të cilësuara si mrekulli dhe të rralla, disa për shkak të peshës, disa për shkak të numrit të fëmijëve, por edhe prej rrethanave të tjera. Hannah dhe Tom Hepner mbajnë në krah tre vajzat e tyre trenjake të së njëjtës vezë, me emrat Abby, Laurel e Brindabella. Ato kanë lindur në Sutter Memorial Hospital të Sacramento, California.


Read more: Lindjet më të rralla të vitit 2013

   

Qeshja mund të shkaktojë dëme shëndetësore

altSipas një hulumtimi të ri është zbuluar se e qeshura mund të mos jetë ilaçi më i mirë dhe madje mund të na shkaktojë dëme. Pavarësisht nga dobitë e qeshjes së qetë, është vërtetuar se për disa njerëz e qeshura mund të jetë më e rrezikshme sesa është menduar.


Read more: Qeshja mund të shkaktojë dëme shëndetësore

 

Mekaniku amator ndërton makinë 6 mln dollarëshe

altNjë mekanik amator, ia ka arritur qëllimit të ndërtojë një makinë luksoze dhe shumë të shtrenjtë duke përdorur skrap si dhe pjesë këmbimi të ndryshme për ndërtimin e saj. Polaku Jacek Mazur, bëri 48 kopje të makinës “McLaren F1” për vetëm 20,000£.


Read more: Mekaniku amator ndërton makinë 6 mln dollarëshe

   

Page 5 of 61