Kuriozitete

Roboti femër që nuk e pranon se është i tillë

altKompania e sigurimit 'Premier Health Plans Inc' ka krijuar një robot të teknologjisë së lartë për të ngacmuar konsumatorët potencial. Roboti 'Samantha West' ka zërin e një femre dhe këmëngul vazhdimisht se nuk është një robot.


Read more: Roboti femër që nuk e pranon se është i tillë

 

Peshkon aragostë 8 kg

altUjërat e oqeanit në Huntington Beach, në California, ishin të qeta kur Joseph Ali vendosi të zhytet, ndërsa doli në breg me një pre të rrallë, një aragostë plot 8.2 kilogramë. 27 vjeçari tregoi se nuk kishte parë kurrë një aragostë të tillë, në dhjetë vite që kryente zhytje të rregullta në det.


Read more: Peshkon aragostë 8 kg

   

Strasburgu, aty ku festohen Krishtlindjet përrallore

altQyteti francez i Strasburgut, i cili e konsideron veten “Kryeqyteti i Krishtlindjeve”, është votuar si tregu më i mirë i Krishtlindjeve në Evropë, për vitin 2013 nga dhjetëra e mijëra votues, bën të ditur Euronews. Qyteti i Alsasës, në kufi me Gjermaninë, ka një histori të gjatë të pritjes së festimeve të hapur, në periudhën e festave, duke hapur tregun e saj të parë të Krishtlindjeve, në vitin 1570.


Read more: Strasburgu, aty ku festohen Krishtlindjet përrallore

 

Fëmija më inteligjent në botë

altFëmijët e ditëve të sotme duket se janë më tepër inteligjentë nga çfarë ishin më parë. Një djalë i vogël, në Barnsley të Britanisë së Madhe, ka një koeficent shumë të lartë të inteligjencës, jashtë normales për një fëmijë të moshës së tij.


Read more: Fëmija më inteligjent në botë

   

E “premtja e mallkuar”, çfarë duhet të dini

altTë gjithë ata që po u shkojnë gjërat ters ditën e sotme, duhet të qetësohen dhe të presin të ndërrohet data në kalendar… është e premte 13. E "premtja e mallkuar" është një bestytëni kristiane, e cila vjen nga fakti që dita kur Krishti u kryqëzua ishte e premte, ndërsa ai që tradhëtoi ishte Juda, i 13-ti midis dishepujve të tij.


Read more: E “premtja e mallkuar”, çfarë duhet të dini

 

Femra më xheloze në botë

altAjo mund të konsiderohet edhe si një ndërnjerëzit më të veçantë në botë. Shkaku? Është diagnostikuar me sëmundjen e rrallë të xhelozisë së vazhdueshme. Ajo e detyron të fejuarin t’i nënshtrohet makinës të së vërtetës sa herë që del nga shtëpia. Debbi Wood, 42 vjeç, është aq paranojake, dyshuese dhe xheloze për të dashurin, Steve Wood, 30 vjeç, saqë i kontrollon gjatë gjithë kohës telefonin, postën elektronike, madje edhe llogarinë bankare.


Read more: Femra më xheloze në botë

   

Pse këndojnë gjelat në mëngjes dhe si e llogarisin kohën?

altËshtë zbuluar se gjelat zotërojnë një ritëm biologjik 24 orësh. Sujoshi Shimura dhe Takashi Joshimura nga Universitetit Nagoja në Japoni kanë zhvilluar një studim rreth mënyrës së përcaktimit të kohës së këndimit të gjelit në agimin e ditës.


Read more: Pse këndojnë gjelat në mëngjes dhe si e llogarisin kohën?

 

"Goja e pranverës", sekretet dhe bukuria e shpellës nënujore

alt"Goja e pranverës" është një nga vendet më të bukura në Wimberley të Teksasit, por edhe një nga më të rrezikshmet. Shpella nënujore është një "vrimë e zezë" ku zhyten shumë persona. Në këtë bukuri natyrore kanë humbur jetën më parë 8 vetë, por ky fakt nuk i ka ndaluar shumë persona të zhyten përsëri.


Read more: "Goja e pranverës", sekretet dhe bukuria e shpellës nënujore

   

E zë gjumi gjatë fluturimit, mbetet i mbyllur në avion

altE dëmshpërblyen me një natë të paguar në një hotel në Huston, dhe një shumë prej 250 dollarësh pasi e lanë të mbyllur në avionin bosh. Aventura e keqe i ka ndodhur Tom Wagner i cili nga Lafayette, Louisiana, po fluturonte drejt Californisë për të takuar motrën e tij.


Read more: E zë gjumi gjatë fluturimit, mbetet i mbyllur në avion

 

Gjashtë emrat e Mandelës

altMbrëmjen e së enjtes, një prej luftëtarëve më të paepur për të drejta të barabarta mes njerëzve, Nobeli i Paqes i vitit 1993, presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut, Nelson Mandela ndërroi jetë në moshën 95-vjeçare. E ndërsa bota i jep lamtumirën e saj këtij njeriu që shkruajti historinë, pak e dinë se gjatë jetës së tij të gjatë dhe të mundimshme, Mandela fitoi gjashtë emra, të cilët janë:


Read more: Gjashtë emrat e Mandelës

   

Page 6 of 61