Kuriozitete

Santa Klaus nën mbrojtjen e “F-18”

altSlita e plakut të Krishtlindjeve nën mbrojtjen e avionëve ushtarakë? Faqja e internetit e North American Aerospace Defense Command, që çdo vit tregon një video të animuar 3D me udhëtimin festiv të Santa Klaus, këtë herë ka transmetuar pamjet teksa plaku dhe slita e tërhequr nga drerët shoqërohen nga disa avionë luftarakë të tipit “F-18”, me yje dhe viza.


Read more: Santa Klaus nën mbrojtjen e “F-18”

 

Ja se kush është qeni më i famshëm në Facebook

altMë në fund, qeni Dudu ka zyrtarisht një profil në Facebook. Lajmin e ka konfirmuar vetë Silvio Berlusconi gjatë prezantimit të librit të Bruno Vespës. Ai është shprehur se nuk mund të rrinin pa i hapur një faqe në një rrejt social aq të famshëm, qenit shumë të dashur të të fejuarës së tij, Francesca Paascale.


Read more: Ja se kush është qeni më i famshëm në Facebook

   

Shqetësoi fqinjët, pianistja rrezikon burgun

altRrezikon 20 muaj burgim sepse shqetësoi fqinjët me zhurmën e pianos. Laia Martin, një pianiste profesioniste spanjolle doli para gjykatës me akuzën e “shkaktimit të dëmit psikologjik”.


Read more: Shqetësoi fqinjët, pianistja rrezikon burgun

 

Libri më i shtrenjtë në histori kushton 14.2 milionë dollarë

altLibri më i shtrenjtë në botë është 'Bay Psalm Book' i shtypur për herë të parë në SHBA në vitin 1640 dhe është simboli i identitetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Libri që doli në ankand ditën e martë në New York pretendohej të shitej për 30 milionë dollarë, por u shit për 14.2 milionë dollarë.


Read more: Libri më i shtrenjtë në histori kushton 14.2 milionë dollarë

   

Brazil, nisin festat e fundvitit, ndizen dritat e pemës lundruese

altSezoni i festave i cili i paraprin Krishtlidhjeve dhe Vitit të Ri ka filluar zyrtarisht në Rio de Janeiro të Brazilit, me ndriçimin e pemës më të lartë në botë që lundron në ujë. Më shumë se 100 mijë njerëz vërshuan në lagunën e Rodrigo de Freitas për t’iu bashkuar festimeve në të cilat përfshiheshin muzikë si dhe fishekzjarre të lëshuara në momentin e ndezjes së dritave.


Read more: Brazil, nisin festat e fundvitit, ndizen dritat e pemës lundruese

 

Fshinte duart në pantallona, pushohet nga puna menaxherja e restorantit

altNjë menaxhere e një restoranti në SHBA është pushuar nga puna, pasi është fotografuar pa këpucë, pa doreza dhe pa uniformë teksa përgatiste ushqimin. Fotoja është bërë nga një konsumatore, e cila ka parë menaxheren duke gatuar në kuzhinë e djersitur.


Read more: Fshinte duart në pantallona, pushohet nga puna menaxherja e restorantit

   

Një i burgosur suedez arratiset për të shkuar tek dentisti!

altNjë i burgosur është arratisur nga një burg suedez për të realizuar një kontroll dentar para se ti ridorëzohej forcave të policisë, ku më pas u përball me zgjatjen e dënimit me një ditë.


Read more: Një i burgosur suedez arratiset për të shkuar tek dentisti!

 

Fobitë më të zakonshme të njerëzve

altEkzistojnë 10 lloje fobish të cilat janë shumë të zakonshme në të gjithë botën. Ja se nga karakterizohen ato…Fobia është përkufizuar si ndjenja e shqetësimit që provohet ndaj një objekti apo situate të caktuar e nga e cila duam të ikim apo të largohemi.


Read more: Fobitë më të zakonshme të njerëzve

   

Rreth dy milionë britanik gënjejnë se si e kalojnë fundjavën

altSipas një studimi të bërë, rreth dy milionë britanikë gënjejnë vazhdimisht se si i kalojnë fundjavat në mënyrë që të duken më interesantë. Sipas këtij studimi që është publikuar sot shumica prej nesh i kanë vetëm 20 fundjava në vit.


Read more: Rreth dy milionë britanik gënjejnë se si e kalojnë fundjavën

 

Njihuni me qytetin më të madh lundrues me aeroporte e shkolla

altKeni imagjinuar ndonjëherë një qytet që të qëndrojë në ujë dhe të lundrojë? Një kompani amerikane ka dizajnuar dhe ka projektuar qytetin lundrues që do të përmbajë shkolla, galeri arti, spitale, qendër tregtare, park, kazino dhe në tarracë një aeroport.


Read more: Njihuni me qytetin më të madh lundrues me aeroporte e shkolla

   

Page 7 of 61