Kuriozitete

Britani, fitojnë lotarinë, çifti ndahet për shkak të problemeve

altJo gjithmonë paratë mund të të japin lumturi. Shpeshherë paratë mund të të shkaktojnë probleme, deri edhe në divorc. Një çift në Britaninë e Madhe që ka fituar në lotari 101 milionë paund është divorcuar, dhe kjo për shkak të parave.


Read more: Britani, fitojnë lotarinë, çifti ndahet për shkak të problemeve

 

Rekord Guiness, familja vendos 502 mijë drita në shtëpi

altNjë familje australiane ka vendosur më shumë se gjysmë milion drita për të festuar Vitin e Ri në shtëpinë e tyre. Në këtë mënyrë ata kanë qenë për herë të dytë kandidatë për një rekord botëror, i cili do t’i fuste në listën e rekordeve Guiness.


Read more: Rekord Guiness, familja vendos 502 mijë drita në shtëpi

   

Prezantohet roboti që flet 19 gjuhë

altI dizajnuar për t’iu bërë shoqëri njerëzve, një robot i vogël mund të flasë 19 gjuhë të ndryshme. Ndërtuar nga kompania me bazë në Paris, “Aldebaran”, dhe mundësuar nga softuerët gjuhësorë nga kompania e njohur në këtë fushë, “Nuance”, roboti ka një zë fëmije.


Read more: Prezantohet roboti që flet 19 gjuhë

 

Burgoset piloti, tejkaloi me katër herë limitin e alkoolit

altNjë pilot i një kompanie ajrore pakistaneze u dënua me nëntë muaj burgim në Britaninë e Madhe, pasi u konstatua se tejkalonte katërfish normën maksimale të lejuar të alkoolit për të pilotuar.


Read more: Burgoset piloti, tejkaloi me katër herë limitin e alkoolit

   

Studenti merr 19 diploma në 13 vite

altKa nga ata të cilëve u duhen vite për të marrë një diplomë, por Welin Kusuma, në ndryshim nga pjesa më e madhe, ka marrë plot 19 të tilla për 13 vjet. Karriera e tij është shumë e arrirë dhe për tu pasur zili. Midis këtyre 19 diplomave, 3 janë edhe të masterit.


Read more: Studenti merr 19 diploma në 13 vite

 

Indonezi, gjendet anija naziste e Luftës së Dytë Botërore

altZhytësit pranë brigjeve të Indonezisë kanë zbuluar mbetjet e një anije naziste të Luftës së Dytë Botërore, ende me skeletët e ekuipazhit të saj brenda. Studimet e para tregojnë se mund të bëhet fjalë për U-168, një anije të “Kriegsmarine” e cila shkatërroi disa anije të forcave aleate para se të fundosej nga torpedot në vitin 1944.


Read more: Indonezi, gjendet anija naziste e Luftës së Dytë Botërore

   

Japoni, nga shpërthimi i vullkanit formohet një ishull i ri

altNjë shpërthim i fuqishëm në oqeanin Paqësor ka krijuar një ishull të ri afër brigjeve të Japonisë. Ishulli i ri ka një diametër prej 183 metrash dhe ndhodhet mjaft pranë një tjetër ishulli të quajtur Nishinoshima.


Read more: Japoni, nga shpërthimi i vullkanit formohet një ishull i ri

 

2-vjeçari që arriti të lërë duhanin

altNë moshën 2-vjeçare i shokoi të gjithë pasi u fotografua duke pirë cigare, por tani Aldi Rizal është një djalë normal 5-vjeçar i cili ka arritur ta lërë duhanin për ta zëvendësuar me një varësi tjetër: ushqimin.


Read more: 2-vjeçari që arriti të lërë duhanin

   

Dy nuse në kishë për të njëjtin burrë, dhëndri përfundon me mbathje

altAsnjëra prej të dyjave nuk kishte gabuar kishë, edhe pse u ndodhën në të njëjtin altar... për tu martuar me të njëjtin njeri. E gjithë kjo situatë degradoi në një konflikt në rrugët e Valparaiso në Itali, ku nuset mes lotësh dhe fustanesh të shqyer, duke sharë me gjithfarë fjalësh, ndërsa dhëndri mbeti vetëm me mbathje.


Read more: Dy nuse në kishë për të njëjtin burrë, dhëndri përfundon me mbathje

 

Muaj mjalti, harron nusen në benzinato dhe ikën

altTë harrosh bashkëshorten tënde në një pikë servisi gjatë udhëtimit të muajit të mjaltit, nuk është maksimumi i romantizmit. Kjo ngjarje i ka ndodhur të enjten e kaluar dhëndrit të ri, Mann Gernot, në Brandeburg të Gjermanisë, ku teksa po ktheheshin nga Franca, së bashku me të shoqen Eileen Novak dhe dy fëmijët e saj, u ndalua në një benzinato.


Read more: Muaj mjalti, harron nusen në benzinato dhe ikën

   

Page 8 of 61