Kuriozitete

10 pikturat me çmime rekord të të gjitha kohërave

altPiktura më e shtrenjtë e të gjitha kohërave është “Lojtarët e letrave”, e Cezanne, e shitur në vitin 2011 në Katar për 269 milionë dollarë. Vazoja me 12 luledielli e Vincent Van Gogh, në vitin 1987 është një tjetër vepër e çmuar, e cila përdorej si gur për biznes.


Read more: 10 pikturat me çmime rekord të të gjitha kohërave

 

Fjalët më të popullarizuara në internet

altSipas hulumtimit nga Global Language Monitor (GLM), fjala më e përdorur në tërë uebin në vitin 2013 ishte 404, i cili është kodi që i referohet një gabimi teknik në internet. Fjala ‘fail’ (dështoj) erdhi në vendin e dytë dhe u pasua nga fjalë si ‘surveillance’ (mbikëqyrje), ‘drone’ (avion i telekomanduar) dhe ‘deficit’ (deficit).


Read more: Fjalët më të popullarizuara në internet

   

Një familje e lumtur “numerikisht”

altMbase edhe duke luajtur loto nuk do të kishin një rezultat më të mirë. Ata kanë shënuar momentet më të veçanta të jetës së tyre nëpërmjet numrave të cilët vijnë në mënyrë rritëse.


Read more: Një familje e lumtur “numerikisht”

 

Rupee, qeni i parë që ngjit Everestin

altNga varfëria e lagjeve me baraka të Indisë në çatinë e botës. Është historia e Rupee, që me siguri është qeni i parë në botë që arrin kampin bazë të Everestit, në kuotën 5.364 metra.


Read more: Rupee, qeni i parë që ngjit Everestin

   

Dalin në shitje shtëpitë në Disney World, çmimi fillestar 1.2 mln euro

altNë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në Disney World, janë vënë në shitje disa shtëpi luksoze. Çmimi i këtyre vilave të ndërtuara në brendësi të parkut në Florida, fillon nga 1,2 milionë euro. Gjithashtu, për atë që dëshiron të ketë një pamje nga shtëpia e Hirushes, shifra do të jetë edhe më e lartë.


Read more: Dalin në shitje shtëpitë në Disney World, çmimi fillestar 1.2 mln euro

 

93 vjeçari thyen rekord, ecën mbi avionin në fluturim

alt93 vjeçari Tom Lackey ka shënuar një rekord më se të pazakontë, pasi është njeriu më i moshuar që ka ecur në krahët e një avioni, teksa ky i fundit fluturonte.


Read more: 93 vjeçari thyen rekord, ecën mbi avionin në fluturim

   

Zbuloni kuptimin e nishaneve në fytyrën tuaj

Zaltbuloni kuptimin e nishaneve në fytyrën tuaj, varësisht nga pjesa e fytyrës në të cilën ndodhen ata. Së pari kontrolloni fytyrën tuaj për nishane, e më pas shikoni diagramin e mëposhtëm për t’i identifikuar ata në fytyrën tuaj dhe kuptimin që kanë.


Read more: Zbuloni kuptimin e nishaneve në fytyrën tuaj

 

Kinë, shpiket ‘manteli i padukshmërisë’

altNjë ekip shkencëtarësh në universitetin e Zhejiang në Kinë kanë krijuar një pajisje e cila është e aftë të bëjë të padukshme krijesat e gjalla. Por ndryshme nga manteli i padukshmërisë në filmat e Harry Potter, pajisja është e përbërë prej xhamit. Ajo arrin të kthejë në të padukshme për syrin e njeriut të gjitha gjallesat që futen në të.


Read more: Kinë, shpiket ‘manteli i padukshmërisë’

   

Nëna e re krijon vepra arti së bashku me vajzën 4-vjeçare

altNjë artiste dhe piktore e quajtur Mica Angela Hendricks, prej disa kohësh, ka nisur një projekt artistik, në bashkëpunim me vajzën e saj të vogël 4-vjeçare, duke krijuar kështu disa vepra arti.


Read more: Nëna e re krijon vepra arti së bashku me vajzën 4-vjeçare

 

Del në shitje kostumi i parë antiplumb, kushton 17 mijë euro

altDel për herë të parë në shitje kostumi antiplumb, që përveç se nuk depërtohet nga plumbat është dhe tepër elegant. Kostumi ka një vlerë prej 17 mijë euro dhe kompania 'Garrison Bespoke' që e ka krijuar thotë se është projektuar veçanërisht për politikanë dhe menaxherë.


Read more: Del në shitje kostumi i parë antiplumb, kushton 17 mijë euro

   

Page 9 of 61