Kuriozitete

Dasma që theu rekordin “Guinnes”

alt126 shoqëruese nderi, 25 dëshmitarë të dhëndrit, mori lulesh dhe aksesorësh, për martesën rekord të një çifti nga Negombo në Sri Lanka.


Read more: Dasma që theu rekordin “Guinnes”

 

Sapuni më i shtrenjtë kushton 2800 dollarë

altSapuni më i shtrenjtë në botë kushton ''vetëm'' 2 800 dollarë amerikanë. Ai është prodhuar në Liban, kurse në përbërje të tij gjenden edhe 17 gramë ari pluhur dhe tre gramë diamante pluhur.


Read more: Sapuni më i shtrenjtë kushton 2800 dollarë

   

Keni vapë apo ftohtë, vjen byzylyku që rregullon temperaturën

altDeri më tani njerëzit kanë vuajtur për të ngrohur ambientin apo për ta ftohur në varësi të kërkesave të tyre, por tashmë teknologjia ka ecur përpara dhe disa shkencëtarë të MIT në Boston kanë menduar për një zgjidhje që rregullon temperaturën e trupit ashtu siç ju e kërkoni.


Read more: Keni vapë apo ftohtë, vjen byzylyku që rregullon temperaturën

 

Lajmërim i rrallë, shesin shtëpinë me kanabis brenda

altDy dhoma në një ndërtesë dy katëshe dhe një kopësht rreth saj, ndërsa në brendësi mbetjet e kultivimit të kanabisit.


Read more: Lajmërim i rrallë, shesin shtëpinë me kanabis brenda

   

Projekti në Meksikë: Dorëzoni armët, merrni para e kompjuter

altMeksiko Siti është duke vënë në zbatim një projekt që synon dorëzimin vullnetar të armëve në këmbim të parave dhe kompjuterëve. Programi mori jetë pasi një djalosh 10- vjeçar u vra nga një plumb qorr ndërsa ishte duke ndjekur një film në kinema.


Read more: Projekti në Meksikë: Dorëzoni armët, merrni para e kompjuter

 

Restoranti që ndan klientët, në të bukur dhe të shëmtuar

altTë bukurit para, të shëmtuarit prapa. E përjavshmja satirike franceze “Le Canard Enchaine”, gjithmonë e informuar mbi aktualitetin francez, drejton gishtin ndaj restoranteve superluksoze të Parisit.


Read more: Restoranti që ndan klientët, në të bukur dhe të shëmtuar

   

Facebook heq përgjithmonë opsionin e privatësisë së profilit

altOpsioni për privatësi në Facebook ndalohet tërësisht. Nga dita e sotme nuk do të keni më opsionin që më parë e kishit në këtë rrjet social. Ju do të mund t’u gjejë kushdo që do t’ju kërkojë me emër apo mbiemër.


Read more: Facebook heq përgjithmonë opsionin e privatësisë së profilit

 

Teksas, torta horror me "koka të prera"

altNjë çift në Austin të Teksas-it në SHBA zgjodhën një ide të çmendur për tortën e tyre të martesës. Torta përbëhej nga një kopje perfekte e kokave të tyre të prera dhe të mbuluara me gjak.


Read more: Teksas, torta horror me "koka të prera"

   

Burgu i arinjve polarë

altMe qelitë që jemi mësuar të shohim në të gjithë institucionet e vuatjes së dënimit, e vetmja gjë që ndryshon këtë burg nga të tjerët janë hungërimat që vijnë nga brenda dhomave të izolimit. Nuk bëhet fjalë për të burgosur të rrezikshëm, por për burgun e parë në botë të arinjve polarë.


Read more: Burgu i arinjve polarë

 

Studimi: Rruga e Qumështit ka 8.8 mld planetë si Toka

altUniversi është i madh, por ai mund të mos jetë i vetmuar sikundër kemi menduar. Një studim ka dalë në përfundimin se Rruga e Qumështit përbëhet nga miliarda planetë që kanë madhësinë e tokës dhe që rrotullohen rreth diejve të ngjashëm me tonin.


Read more: Studimi: Rruga e Qumështit ka 8.8 mld planetë si Toka

   

Page 10 of 61