Aktualitet

Prezantohen anëtarët e rinj të KQZ-së

Dinar Biba ka siguruar 4 vota pro për të marrë postin e nënkryetarit të Komisionit Qendror Zgjedhor. Në seancën e ditës së enjte Kuvendi ka miratuar tre emrat për vendet vakante në Komisionin Qendror Zgjedhor, ku Denar Biba ka marrë 79 vota pro, Edlira Jorgaqi 77 vota pro, si dhe Gëzim Valeshnja me 82 vota pro.

Read more: Prezantohen anëtarët e rinj të KQZ-së

   

Zbulohen lëvizjet e Majorit Feka jashtë Shqipërisë, udhëtoi në Mynih dhe Romë

Mësohet se lëvizja e fundit e Sokol Feka jashtë Shqipërisë ku ai gjeti vdekjen, nuk ka qenë e para. Përveç udhëtimeve në Spanjë, Sokol Feka ka kryer dhe disa lëvizje të tjera jashtë shtetit, në drejtim të Romës në Itali dhe Mynihut të Gjermanisë. Mbetet për t’u verifikuar nëse këto lëvizje të kryera nga majori kanë qenë me leje apo pa lejen e ushtrisë shqiptare. Mësohet se dalja e parë daton në dhjetor të 2013-ës,më pas në: 16 nëntor 2014-20 dhjetor 2014; 21 shtator 2014 - 30 shtator 2014 - 15 qershor 2014 - 23 korrik 2014.


   

Vlorë, vijojnë protestat për shpronësimin, bllokohet autostrada 10 minuta

Sot është dita e dytë e protestës dhe janë rreth 130 familje të cilat po kundërshtojnë me forcë shembjen e banesave të tyre. Banorët të cilët kanë dalë në protestë kanë bllokuar për 10 minuta autostradën Levan-Vlorë, në hyrje të saj.

Read more: Vlorë, vijojnë protestat për shpronësimin, bllokohet autostrada 10 minuta

   

Të rinjtë e PS, protestë para Bashkisë së Tiranës

Të rinjtë e PS-së kanë bërë të ditur se në orën 13:30 të ditës së sotme do të mblidhen për të protestuar para Bashkisë së Tiranës. Me anë të rrjeteve sociale, ata kanë shpërndarë ftesën “Eja protestojmë”, ku ftojnë të rinj të tjerë që t’u bashkohen. Sipas FREESH, kreu i Bashkisë së Tiranës nuk është duke mbajtur premtimet që ka dhënë në fillim të fushatës së tij.


Read more: Të rinjtë e PS, protestë para Bashkisë së Tiranës

   

Bashkia e Tiranës kallëzon në Prokurori Kryeinspektoren e INUK

Bashkia e Tiranës ka kallëzuar në Prokurori Kryeinspektoren e INUK, Dallëndyshe Bici për “Kallëzim të rremë”.

   
 

 


Bashkia e Tiranës ka dorëzuar në Prokurori kallëzimin penal për “Kallëzim të rremë” për drejtoreshën e INUK, Dallëndyshe Bici,

Read more: Bashkia e Tiranës kallëzon në Prokurori Kryeinspektoren e INUK

   

Piloti Sokol Feka me probleme familjare

Majori i FA-së, që aktualisht shërbente si instruktor pilotimi në bazën e Farkës, përveç se një emër i spikatur në FA, ishte edhe një person me probleme të shumta familjare. Ai ishte i ndare nga gruaja e pare me te cilën kish edhe fëmijë, dhe disa here ishte përballur edhe ne gjyq me pasojat e ndarjes.


Read more: Piloti Sokol Feka me probleme familjare

   

Supë me tortellini dhe perime

Përbërësit për 4 persona:

4 lugë gjelle vaj ulliri 2 karota 1 kokërr qepë 1 lugë gjelle vegetë 400 gram domate 200 gram bizele

250 gram tortellini  Djathë parmixhano të grirë  Kripë sipas dëshirës  Ujë


Read more: Supë me tortellini dhe perime

   

PD: I dënuari për drogë në Task Forcën e OSHEE

Përmes dokumentave që vërtetojnë të kaluarën kriminale te Florian Qafës, Partia Demokratike denoncoi emërimin e tij në strukturat e task forcës së OSHEE-së në Tiranë.

Teksa bëri publike fakte që dëshmojnë se ai  ndaluar disa herë dhe dënuar për trafik lëndësh narkotike, pasi ka kryesuar një grup kriminal droge në zonën e Ali Demit që shpërndante drogë edhe në shkolla.


Read more: PD: I dënuari për drogë në Task Forcën e OSHEE

   

Bllokimi pa kuptim i sheshit “Nënë Tereza”

Sheshi “Nënë Tereza” në kryeqytet vazhdon të mbahet i bllokuar në orët e mbrëmjes, nga ora 19.00 deri në orën 24.00.

Një vendim ky i marrë, jo nga Bashkia e Tiranës në fakt, e cila e ka nën administrim, por nga një vendim qeverie, e cila sanksionin, pa marrë opinionin e organit të qeverisjes vendore, se në këtë shesh që shërben edhe si një nyje e qarkullimit tejet të ngarkuar të kryeqytetit, ndalohet qarkullimi i automjeteve për një orar pik të trafikut siç është mbrëmja.


Read more: Bllokimi pa kuptim i sheshit “Nënë Tereza”

   

Zbulohet misteri i “Shtëpisë me gjethe”

Ajo që deri para viteve ’90 ishte dega e pestë e Sigurimit të Shtetit nga ku përgjohej gjithkush, sot është Muzeu i Përgjimeve të Policisë sekrete.

Shtëpia misterioze, e njohur me emrin e koduar “Gjethi” përballë Katedrales Ortodokse në Tiranë, bëhet e vizitueshme për çdokënd.


Read more: Zbulohet misteri i “Shtëpisë me gjethe”

   

Page 1 of 150

Facebook FanBox