Bota

Presidenti i ri i Italisë, zhvillohen sot dy seanca

Pas dorëheqjes së ish-Presidentit të Italisë, Giorgio Napolitano, parlamenti italian është duke votuar për të zgjedhur presidentin e ri. Sot zhvillohet dita e dytë e votimeve pas tentativës jo të suksesshme të së enjtes. Votimi i ditës së sotme është ndarë në dy seanca, paradite dhe pasdite, ndërkohë që seanca përfundimtare do të zhvillohet të shtunën në votimin e katërt të parlamentit.


Read more: Presidenti i ri i Italisë, zhvillohen sot dy seanca

 

Presidenti i ri i Italisë, zhvillohen sot dy seanca

Pas dorëheqjes së ish-Presidentit të Italisë, Giorgio Napolitano, parlamenti italian është duke votuar për të zgjedhur presidentin e ri. Sot zhvillohet dita e dytë e votimeve pas tentativës jo të suksesshme të së enjtes.


Read more: Presidenti i ri i Italisë, zhvillohen sot dy seanca

   

Triumf i së majtës radikale në zgjedhjet greke

Të majtët e Sirizës drejt triumfit historik në zgjedhjet parlamentare të Greqisë.

Exit-Pollet e para flasin për një fitore të radikalëve të Ciprasit, me një rezultat 35.5-39.5%.

Në këto kuota Syriza pritet të marrë 146 – 158 deputetë.

Po sipas Exit Polleve, Demokracia e Re e Kryeministrit në largim Andonis Samaras, renditet e dyta me 23 – 27% dhe mund të marrë deri në 75 vende në parlament.


Read more: Triumf i së majtës radikale në zgjedhjet greke

   

Sot, Dita Botërore e Popullsisë

alt11 korriku shënon Ditën Botërore të Popullsisë. Sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara në çdo sekondë që kalon bota rritet me 2.6 njerëz, që do të thotë se në një ditë popullsia shtohet me 225 mijë njerëz në ditë ose afërsisht 83 milionë në vit.


Read more: Sot, Dita Botërore e Popullsisë

   

BE: Ballkanasit më shumë kërkesa për azil sesa sirianët

altBashkimi Evropian gjatë vitit 2013 ka marrë më shumë kërkesa për azil nga gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor sesa nga të larguarit nga Siria, deklaroi sot Zyra Evropiane e Mbështetësve të Azilit (EASO).


Read more: BE: Ballkanasit më shumë kërkesa për azil sesa sirianët

   

Amerika feston 238 vjetorin e Pavarësisë

altNë mbarë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si çdo 4 korrik po festohet Dita e Pavarësisë, datë kjo kur më 1776, 13 kolonitë e para amerikane shpallën pavarësinë nga Mbretëria Britanike.


Read more: Amerika feston 238 vjetorin e Pavarësisë

   

Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy shoqërohet në polici

altIsh-presidenti francez Nicolas Sarkozy është shoqëruar në polici për shkelje të fshehtësisë së hetimit. Sipas mediave, Sarkozy po merret në pyetje, pasi dyshohet se i ka bërë presion një gjyqtari të lartë,në përpjekje për të mësuar prej tij, informacione në lidhje me një çështje gjyqësore.


Read more: Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy shoqërohet në polici

   

Paraguaj, mijëra të evakuuar nga përmbytjet

altMbi 200 mijë banorë janë evakuuar pas përmbytjeve të mëdha të shkaktuara nga shirat e rrëmbyeshëm të rënë ditët e fundit në Paraguaj.


Read more: Paraguaj, mijëra të evakuuar nga përmbytjet

   

Juncker, ndarja e madhe mes Londrës e Brukselit

altUdhëheqësit e Bashkimit Europian pritet të konfirmojnë kandidaturën e Jean-Claude Juncker si President të Komisionit Europian, pavarësisht kundërshtimit të fortë të Britanisë së Madhe. Kryeministri britanik, David Cameron beson se konservatori Juncker është më shumë se sa duhet në favor të zgjerimit të kompetencave dhe të pushtetit për unionin. Kjo për Londrën mund të bëhet shkak për bllokimin e reformave.


Read more: Juncker, ndarja e madhe mes Londrës e Brukselit

   

EGJIPT – Kerry: Krerët irakianë duhet të lenë mënjan ndasitë fetare

altSekretari amerikan i shtetit John Kerry i kërkoi sot nga Kajro krerëve irakianë të lenë mënjan përçarjet fetare, duke garantuar se vendi i tij nuk ishte përgjegjës i krizës së provokuar nga ofensiva e papritur e kryengritësve sunitë dhe se nuk kërkon të zgjedhë liderët për Irakun.


Read more: EGJIPT – Kerry: Krerët irakianë duhet të lenë mënjan ndasitë fetare

   

Kriza në Ukrainë, SHBA zgjeron sanksionet

altShtetet e Bashkuara vendosën sanksione ndaj drejtuesve pro-rusë të lëvizjes separatiste në Lindje të Ukrainës. Sanksionet përfshijnë ngrirjen dhe bllokimin e pasurive dhe të llogarive të tyre bankare pas dështimit për të ulur tensionet në Luhansk dhe Donetsk.


Read more: Kriza në Ukrainë, SHBA zgjeron sanksionet

   

Page 1 of 296

Facebook FanBox