Nga Rajoni

Grekët kthehen sërish në rrugë sektori publik, në grevë 24 orëshe

altNë Greqi rikthehen sërish grevat e sektorit publik. Sindikata e sektorit publik, ADEDY, do të mbajë një grevë 24 orëshe në gjithë Greqinë për të kundërshtuar largimet nga puna dhe sistemit të ri të testimit të punonjësve.


Read more: Grekët kthehen sërish në rrugë sektori publik, në grevë 24 orëshe

 

Sekreti i një martese të lumtur? Flini nudo

altSekreti i një martese të lumtur është tek të fjeturit krejtësisht nudo. Ata që nuk veshin rroba në krevat kanë një marrëdhënie më të lumtur se ata që vishen.


Read more: Sekreti i një martese të lumtur? Flini nudo

   

15-vjetori i përfundimit të sulmeve të NATO-s

alt10 qershori përkon me përfundimin e sulmeve të NATO-s kundër Serbisë, që çuan në kapitullimin e saj dhe largimin nga Kosova, 15 vjet më parë.


Read more: 15-vjetori i përfundimit të sulmeve të NATO-s

   

Kosova votoi! Thaçi me "tre yje" Mustafa e Kurti të 'pafuqishëm'

altHashim Thaçi është drejt marrjes së mandatit të tretë në krye të qeverisë së Kosovës. Kur janë numëruar mbi 94 % të votave nga zgjedhjet e parakohshme të së dielës nga mbi 750 mijë votues, Partia Demokratike e Kosovës është drejt fitores me 31.24 % të votave.


Read more: Kosova votoi! Thaçi me "tre yje" Mustafa e Kurti të 'pafuqishëm'

   

Fyle: Çdo vend që do të bëhet pjesë e BE, të jetë i besueshëm

altKomisioneri për Zgjerim i BE Stefan Fyle, gjatë takimit të ministrave të jashtëm të BE dhe Ballkanit Perëndimor tha se nëse një vend dëshiron të bëhet anëtar i BE dhe të marrë pjesë në procesin e integrimit, do të duhet të jetë i besuesëm dhe të ketë performancë përsa i përket përmbushjes së kushteve që i kërkohen.


Read more: Fyle: Çdo vend që do të bëhet pjesë e BE, të jetë i besueshëm

   

KE "OK" korridorit hekurudhor Bullgari-Shqipëri

altMinistrat e Bashkimit Evropian janë pro zgjerimit të këtij institucioni ndërkombëtar. Deklaratat janë bërë ditën e sotme gjatë Konferencës Ministeriale që po zhvillohet në Selanik të Greqisë dhe në qendër ka zgjerimin e Bashkimit Europian. Presidenca greke e BE-së ka dalë me një deklaratë pas takimit mes ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor.


Read more: KE "OK" korridorit hekurudhor Bullgari-Shqipëri

   

Fyle në Kosovë: Keni shumë për të bërë, zgjedhjet të jenë të lira

altPërfundimin e bisedimeve për MSA-në, vazhdimin e mandatit të EULEX-it dhe themelimin e Gjykatës Speciale, Komisioneri për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fyle, në takim me Këshillin Kombëtarë për Integrime Evropiane, i ka vlerësuar si një hap të rëndësishëm për përparimin e Kosovës drejtë Bashkimit Evropian, duke e quajtur Gjykatën si një deklaratë të vërtetë për botën, e cila tregon se Kosova është e hapur dhe nuk ka asgjë të fshehtë.


Read more: Fyle në Kosovë: Keni shumë për të bërë, zgjedhjet të jenë të lira

   

'Amnesty', kritika Greqisë: Ndaloni dëbimin e refugjatëve

alt'Amnesty International', në një raport të fundit ka kërkuar që Athina duhet të ndalojë dëbimin e paligjshëm dhe të turpshëm të emigrantëve dhe i ka kërkuar BE-së të vendosë sanksione ndaj Greqisë, për dështimin e saj ne eleminimin e praktikave të dëbimit të refugjatëve dhe emigrantëve, të cilet mbërrijnë në kufijte e saj duke kërkuar mbrojtjen, sigurinë dhe nje të ardhme më të mirë në Europë.


Read more: 'Amnesty', kritika Greqisë: Ndaloni dëbimin e refugjatëve

   

Zv/presidenti amerikan Joe Biden letër kryeministrit Hashim Thaçi

altKryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka marrë një letër nga zv/presidenti amerikan Joe Biden, në të cilën thuhet se ai ndihet mirë me progresin e Kosovës, sidomos periudhën e fundit lidhur me punën e vazhdueshme me Serbinë për zbatimin e marrëveshjes së prillit të vitit 2013.


Read more: Zv/presidenti amerikan Joe Biden letër kryeministrit Hashim Thaçi

   

Jahjaga do të kërkojë themelimin e gjykatës së Posaçme

altPresidentja e Kosovës Atifete Jahjaga ka bërë të ditur se do të kërkojë nga Bashkimi Evropian themelimin e gjykatës së Posaçme dhe vazhdimin e mandatit të EULEX-it në Kosovë. Pas takimeve që pati me përfaqësuesit e partive politike parlamentare në vend, presidentja tha se do t'i çojë letër Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian Catherine Ashton, ku do t’i kërkohet vazhdimi i mandatit të EULEX-it dhe krijimit të Gjykatës së Posaçme.


Read more: Jahjaga do të kërkojë themelimin e gjykatës së Posaçme

   

Greqi, shpërthen një autobombë në qendër të Athinës

altShpërthen një autobombë para zyrave të Trojkës, në qendër të Athinës. Një makinë e vjedhur, në të cilën ishte vendosur një sasi prej 75 kilogramë eksploziv shpërtheu në rrugën “Amerika”, duke shkaktuar dëmë të mëdha materiale, ku u dëmtuan disa ndërtesa por fatmirësisht pa të lënduar në njerëz.


Read more: Greqi, shpërthen një autobombë në qendër të Athinës

   

Page 1 of 44

Facebook FanBox