Lifestyle

Konsumimi e çokollatës së zezë ndihmon kundër “Artritit”

altPër shumicën nga ne kur hamë çokollatë të zezë thjesht mendojmë ta shijojmë por sipas një studimi të moshuarit që vuajnë nga artriti tek këmbët, ecin pak më shumë pasi të kenë konsumuar çokollatën e zezë.


Read more: Konsumimi e çokollatës së zezë ndihmon kundër “Artritit”

 

Era e hudhrës shmanget me qumësht, mollë dhe çaj jeshil

altÇdo javë gazeta britanike “Telegraph”, publikon studimet më të mira shkencore për t’i ardhur në ndihmë shoqërisë, për një jetë të shëndetëshme dhe të gjatë. Hudhra, është e shëndetshme për trupin e njeriut, por lëshon një erë jo të këndshme pas ngrënies.


Read more: Era e hudhrës shmanget me qumësht, mollë dhe çaj jeshil

   

Mamatë më të “vjetra” jetojnë më gjatë

altNjë studim i ri amerikan ka zbuluar se femrat që lindin për herë të parë në moshë të madhe kanë mundësi që të jetojnë më gjatë. Këtë e bën të mundur një gjen i tyre i veçantë. Mamatë e sotme kanë shumë për të bërë; shumë prej tyre marrin një pushim nga puna por nuk heqin dorë nga karriera në mënyrë të menjëhershme.


Read more: Mamatë më të “vjetra” jetojnë më gjatë

   

5 motive pse duhet të pish birrë

altBirra është shoqëruesja e mbrëmjeve mes miqsh dhe freskon ditët e nxehta të verës, por ajo sjell edhe shumë përfitime për shëndetin. Në momentin që konsumohet në sasira të moderuara pa e tejkaluar, birra ndihmon në parandalimin e Alzaimerit, në sëmundjet e zemrës dhe shumë probleme të tjera.


Read more: 5 motive pse duhet të pish birrë

   

Angli, website për të marrë një mik me… qira!

altVetmia në Angli mund të mposhtet me anë të internetit. Në fakt, është një website me emrin ”Rentafriend.com” që ofron mundësi të pazakonta ku mund të marrësh një mik/mikeshë me qera dhe ta mposhtësh vetminë duke dalë me të në një pub, restorant apo në kinema.


Read more: Angli, website për të marrë një mik me… qira!

   

SHBA, 7-vjeçari mbledh fonde për mikun e tij të sëmurë

altQuinn është personi më i ri në botë (vetëm 7 vjeç) që ka hapur një faqe online për të mbledhur fonde në ndihmë të shokut e tij të shkollës që ka një paralizë cerebrale. Është një djalë i mrekullueshëm dhe rezultati është se apeli i tij ka mbledhur 20 mijë dollarë në vetëm pak ditë.


Read more: SHBA, 7-vjeçari mbledh fonde për mikun e tij të sëmurë

   

Doktori që prodhon viruset vrasëse

altNë të kaluarën ka rikrijuar shkaktarin e gripit vdekjeprurës spanjoll të 1918-s. Tani, në laboratorin e tij, Dr. Yoshihiro Kawaoka, profesor i virologjisë në Universitetin e Ëisconsin-it, përsëriti të njëjtën gjë, vetëm se këtë herë, virusi që i tërhoqi vëmendjen ishte H1N1-shi, arsyeja e epidemisë së 2009-s dhe 500,000 vdekjeve në mbarë globin.


Read more: Doktori që prodhon viruset vrasëse

   

Burri i lidhur me binjaket identike

altJu prezantojmë me Ben Byrne, burri australian që ndan shtratin me dy binjake: Anna dhe Lucy DeCinque, të cilat kanë shpenzuar më shumë se 30 mijë dollarë për të ngjarë edhe më shumë me njëra-tjetrën.


Read more: Burri i lidhur me binjaket identike

   

Cortana parashikon botërorin e paparashikueshëm

altNë këtë botëror janë parë parashikimet e specialistëve më në zë të futbollit të shëmben njëra pas tjetrës dhe as bestytnitë nuk kanë patur më shumë fat.


Read more: Cortana parashikon botërorin e paparashikueshëm

   

Kulla që prek qiellin, “planetet” i sillen rrotull

altAskush nuk mund ta akuzojë Kinën për përpjekjen e saj për të arritur drejt qiellit. Në më pak se një vit nga ndërtimi i kullës me lartësi prej 838 metra në Chagsa, zonë në Kinën qendrore, arkitektët kanë treguar planet për të ndërtuar një kullë edhe më të madhe.


Read more: Kulla që prek qiellin, “planetet” i sillen rrotull

   

Buka e bardhë, jo më shumë se pesë feta në ditë

altBuka e bardhë është e pasur me sheqerna dhe nuk duhet të përdoret në më shumë se pesë feta në ditë.Studimet spanjolle vërtetojnë edhe një herë supozimet se buka e përbërë nga mielli i bardhë është një rrezik i vërtetë për linjat e trupit.


Read more: Buka e bardhë, jo më shumë se pesë feta në ditë

   

Page 1 of 99

Facebook FanBox