Lajmet

Seria A, Juventus triumfon ndaj Kievos

Juventus nuk di të ndalet duke mundur edhe Kievon me rezultatin 2 – 0.

Futbollistëve torinezë i janë dashur 60 minuta për të zhbllokuar rezultatin.

Pogba ka shënuar i pari, ndërsa Lishtajner ka thelluar rezultatin.  Sukses për Torinon që ka mundur Interin në San Siro me rezultatin 1 – 0 me një gol të shënuar në sekondat e fundit. Një humbje kjo e Interit që i shtohet asaj të Milanit.


Read more: Seria A, Juventus triumfon ndaj Kievos

 

Superliga, Skëndërbeu mban vendin e dytë

Skënderbeu nuk ka zhgënjyer duke fituar thellë 4 – 1 me Elbasanin

Ekipi kampion në fuqi ka kaluar në avantazh që në minutat e para.

Sfida është zotëruar nga ekipi korçar dhe i vetmi reagim i vendasve ka qenë goli i nigerianit Agboyi në mesin e pjesës së dytë. Kjo fitore bën që Skënderbeu të qëndrojë në vendin e dytë.


Read more: Superliga, Skëndërbeu mban vendin e dytë

   

Superliga, Partizani merr 1 pikë nga sfida me Laçin

Partizani ka marrë vetëm 1 pikë në sfidën me Laçin që ka përfunduar në barazim 1 – 1.

Golin e parë e ka shënuar Çetkoviç për kurbinasit në fillimin e pjesës së parë. Barazimi është arritur vetëm në minutën e 57’.


Read more: Superliga, Partizani merr 1 pikë nga sfida me Laçin

 

22 persona të shpallur në kërkim për vjedhje të energjisë

13 persona janë arrestuar në flagrancë në 3 ditët e fundit për vjedhje të energjisë, 8 po ndiqen në gjendje të lirë, ndërsa 22 të tjerë, janë shpallur në kërkim.

Të dhënat janë bërë publike nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë.


Read more: 22 persona të shpallur në kërkim për vjedhje të energjisë

   

Në burg shqiptari i dyshuar për terrorizëm në Itali

Gjykata e Katanias në Itali ka vendosur të lërë në qeli për 30 ditë shqiptarin Ziadin Gjorgji, i cili u arrestua në aeroportin e këtij qyteti tre ditë më parë ndërsa po tentonte të udhëtonte drejt Londrës me dokumenta fals.


Read more: Në burg shqiptari i dyshuar për terrorizëm në Itali

 

Presidenti i Komisionit të Venecias, nesër në Tiranë

Institucionet ndërkombëtare e kanë bërë të qartë disa herë se reforma në drejtësi duhet të udhëhiqet nga Komisioni i Venecias.

Dhe vetëm pak ditë pasi parlamenti e nisi punën për këtë reformë me anë të komisionit të posaçëm, në të cilin opozita nuk mori pjesë, në Shqipëri mbërrin Presidenti i Komisionit të Venecias, Gianni Buquicchio.


Read more: Presidenti i Komisionit të Venecias, nesër në Tiranë

   

Politikë "Shtëpia e Gjetheve", Rama: Hapja e dosjeve sipas modelit gjerman

Projektligji për hapjen e dosjeve  do të diskutohet në Kuvend  në javët në vijim. Kryeministri Rama gjithashtu ka bërë të ditur se për këtë proces do të ndiqet modeli gjerman. Këto deklarata kreu i qeverisë i bëri në ceremoninë e hapjes së "Shtëpisë së gjetheve" në muze, në të cilën kryheshin përgjimet nga ish-sigurimi i shtetit. Sipas Ramës, zbulimi i së shkuarës nuk duhet të shërbejë për luftë të brendshme politike.


Read more: Politikë "Shtëpia e Gjetheve", Rama: Hapja e dosjeve sipas modelit gjerman

 

Basha, thirrje për protestë: Të hënën, nis Pranvera Shqiptare

Kreu i Partisë Demokratike,

Lulzim Basha, ka lajmëruar dhe u ka bërë thirrje edhe një herë qytetarëve

të marrin pjesë nesër në orën 11:00, në protestën masive të qytetarëve,

ku do të fiken për 5 minuta makinat.

Gjatë një deklarate për shtyp, Basha bëri me dije se nesër do të tregojmë forcën e shumicës për të mbrojtur familjet dhe vendin.


Read more: Basha, thirrje për protestë: Të hënën, nis Pranvera Shqiptare

   

Politikë Listat e zgjedhësve, publikohen pranë minibashkive, 4 mijë dublikate

Që prej 14 janarit, çdo qytetar mund të kërkojë emrin e tij në listat e zgjedhësve të publikuara nga njësitë vendore ose online në internet. Ndryshe nga pothuajse të gjitha zgjedhjet e mëparshme dublikimet e emrave të votuesve në disa lista brenda të njëjtit qytet ose dhe jashtë tij, këtë radhë duket se nuk do të shërbejnë si shkas për politikën që të nisë luftën paraprake për vjedhjen e rezultatit. Këtë e verteton dhe fakti se 5 muaj larg 21 qershorit, kjo temë nuk është cekur fare. Që nga zgjedhjet e përgjithshme të 2013, deri në 14 janar, ishin më pak se 4000 emrat e personave të dubluar në lista. 


Read more: Politikë Listat e zgjedhësve, publikohen pranë minibashkive, 4 mijë dublikate

 

Drejtoria e Policisë së Qarkut Fier

1. Më datë 24.01.2015 ora 15.30 nga Komisariati Policisë Lushnje, u ndaluan shtetasit :
-Donald Zako , vjec 22, banues në Lushnje.
-Skerdilajd Gjoni, vjec 27,banues ne Lushnje.
-Arterio Kaloshi, vjec 23, banues ne Lushnje.

Ndalimi u krye pasi keta shtetas, kanë tentuar të vjedhin automjetin tip benz me targa AA731CM në Lushnje, në pronësi të shtetasit F.Z vjec 53,banues në Lushnje.

Neni 134/2 i Kodit Penal 


Read more: Drejtoria e Policisë së Qarkut Fier

   

Page 3 of 990