Lajmet

Kashari kundër bashkimit me Tiranën, këshilltarët PS-PD: Të jemi njësi më vete

Shtohet numri i komunave të drejtuara nga të djathtët, që kundërshtojnë hartën e re administrative-territoriale.

Komuna e Kasharit, refuzon bashkimin me Tiranën, duke kërkuar të jetë një njësi më vete, të cilës mund t’i bashkohen edhe komuna të tjera.

Qëndrimi ka ardhur unanimisht nga këshilltarët e matjë e të djahtë të komunës, banorët e zonës dhe është artikuluar nga kryetari , Besnik Fuccia

“Komuna e Kasharit të mbetet njësi administrative më vete pas ii plotëson të gjitha kriteret ligjore për të qenë e tillë. Kanë lënë të hapur edhe variantin tjetër që komuna e Kasharit mund të jetë komunë qendër,q ë do të thotë se kësaj komune mund t’i bashkohene dhe pjesë të tjera të komunave të cilat janë më të vogla” tha Fuçia.


Read more: Kashari kundër bashkimit me Tiranën, këshilltarët PS-PD: Të jemi njësi më vete

 

PD: Deputeti Arben Ndoka i dënuar në Itali për shfrytëzim prostitucioni

altPartia Demokratike publikoi sot dokumente, që sipas saj, vërtetojnë akuzat për lidhje të kryeministrit Edi Rama me krimin. Në një deklaratë nga selia e PD-së, deputeti Arben Ristani publikoi një dosje, që sipas tij, i përket deputetit socialist Arban Ndoka, i cili rezulton i dënuar nga drejtësia italiane për shfrytëzim prostitucioni dhe heqje të paligjshme të lirisë.


Read more: PD: Deputeti Arben Ndoka i dënuar në Itali për shfrytëzim prostitucioni

   

Zhduken të rinjtë, po shkonin në Greqi. Familja Pelivani: Na ndihmoni t’i gjejmë

altFamilja Pelivani në fshatin Pojan të komunës Dermenas në Fier deklaron humbjen e kontakteve me djalin e tyre Eri Pelivani, i cili prej 10 ditësh rezulton i larguar nga shtëpia. Florika Pelivani, e ëma e 22-vjeçarit të zhdukur kërkon ndihmë nga shteti për gjetjen e djalit të saj.


Read more: Zhduken të rinjtë, po shkonin në Greqi. Familja Pelivani: Na ndihmoni t’i gjejmë

 

Shkodër, Basha: Debatet brenda partisë janë tregues i demokracisë

altNga Kuvendi Zgjedhor i demokratëve që po mbahet sot në Shkodër për zgjedhjen e kreut të ri të PD, Lulzim Basha është ndalur tek përplasjet brenda kësaj force politike. Kreu i PD i ka cilësuar përplasjet brenda partisë si “një tregues i demokracisë”, ndërsa ka theksuar se “Bashkimi është e vetmja rrugë për fitoren”.


Read more: Shkodër, Basha: Debatet brenda partisë janë tregues i demokracisë

   

Konsumimi e çokollatës së zezë ndihmon kundër “Artritit”

altPër shumicën nga ne kur hamë çokollatë të zezë thjesht mendojmë ta shijojmë por sipas një studimi të moshuarit që vuajnë nga artriti tek këmbët, ecin pak më shumë pasi të kenë konsumuar çokollatën e zezë.


Read more: Konsumimi e çokollatës së zezë ndihmon kundër “Artritit”

 

Kandidatët për lojtarin më të mirë të “Brazil 2014”

altFIFA ka bërë të ditur listën e 10 lojtarëve kandidatë për të fituar Topin e Artë të Botërorit “Brazil 2014”. Këtë dhjetëshe e dominojnë dy kombëtaret që do të luajnë finalen e madhe: Argjentina dhe Gjermania, por ka edhe lojtarë të përfaqësueseve që nuk kanë shkuar dot më shumë se çerekfinalja.


Read more: Kandidatët për lojtarin më të mirë të “Brazil 2014”

   

Ahmetaj: Qeveria mbështet sipërmarrësit e rinj

alt“Sipërmarrësit e rinj janë misionarët e kërcimeve ekonomike nëpërmjet inovacionit, nëpërmjet teknologjisë dhe patentave”, deklaroi sot Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj, në prezantimin e Programit “Erasmus, promovimi i sipermarrjes tek te rinjte”, projekt i përbashkët i Bashkimit Europian dhe Agjensisë së Zhvillimit Rajonal (RDA).


Read more: Ahmetaj: Qeveria mbështet sipërmarrësit e rinj

 

Pasqyra e shtypit, 12 Korrik 2014

altTë nderuar lexues, kjo është një pasqyrë e faqeve të para të disa prej gazetave kryesore, për ditën e shtunë, 12 korrik 2014.


Read more: Pasqyra e shtypit, 12 Korrik 2014

   

Bujqësia, Rama: Eksportet rritje me 30%, kemi përgatitur kuadrin ligjor për përthithje fondesh

altEksportet e produkteve bujqësore janë rritur me rreth 30%. Deklarata u bë nga kryeministri Edi Rama i pranishëm në përurimin e zyrave të Agjensisë për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural. Në fjalën e tij Rama theksoi se fondet e BE-së për bujqësinë janë në rritje dhe se qeveria ka përgatitur kuadrin e duhur ligjor për të përthithur këto fonde.


Read more: Bujqësia, Rama: Eksportet rritje me 30%, kemi përgatitur kuadrin ligjor për përthithje fondesh

 

Ligji i ri në fuqi: Ambiente të veçanta për duhanpirësit, gjobë abuzuesve

altGjobë për këdo që konsumon duhan në ambjentet të mbyllura. Ligji për mbrojtjen e shëndetit nga produktet e duhanit ka kaluar me 74 vota pro në kuvend. Ligji i ri që pritet të hyjë në fuqi përcakton gjobë jo vetëm për pronarët e bizneseve që nuk respektojnë tabelat e ndalimit të duhanit por edhe të “kokfortëve” që do të sfidojnë ligjin.


Read more: Ligji i ri në fuqi: Ambiente të veçanta për duhanpirësit, gjobë abuzuesve

   

Page 6 of 990