Lajmet

Ndimëssekretarja e DASH viziton nesër Shqipërinë, takim me krerët më të lartë të shtetit

altNdihmës sekretarja e SHBA-së për çështjet e Europës dhe Euro Azisë, Viktoria Nuland vizton nesër Shqipërinë. Vizita e saj u konfirmua nga departamenti amerikan i shtetit. Nuland do të takohet me përfaqësuesit më të lartë të qeverisë dhe partive kryesore politike në Shqipëri.


Read more: Ndimëssekretarja e DASH viziton nesër Shqipërinë, takim me krerët më të lartë të shtetit

 

Sot, Dita Botërore e Popullsisë

alt11 korriku shënon Ditën Botërore të Popullsisë. Sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara në çdo sekondë që kalon bota rritet me 2.6 njerëz, që do të thotë se në një ditë popullsia shtohet me 225 mijë njerëz në ditë ose afërsisht 83 milionë në vit.


Read more: Sot, Dita Botërore e Popullsisë

   

Era e hudhrës shmanget me qumësht, mollë dhe çaj jeshil

altÇdo javë gazeta britanike “Telegraph”, publikon studimet më të mira shkencore për t’i ardhur në ndihmë shoqërisë, për një jetë të shëndetëshme dhe të gjatë. Hudhra, është e shëndetshme për trupin e njeriut, por lëshon një erë jo të këndshme pas ngrënies.


Read more: Era e hudhrës shmanget me qumësht, mollë dhe çaj jeshil

 

Flamurtari dhe Laçi kualifikohen, Kukësi eliminohet nga Europa

altLaçi kualifikohet për në turin e dytë në Europa League pasi mposhti nga pika e bardhë e penalltive ekipin e Rudar Velenje të Sllovenisë me rezultatin 3-2. 90 minutat e kohës së rregullt mes dy ekipeve përfunduan me rezultatin e barabartë 1-1 duke e dërguar ndeshjen në shtesë për të vendosur fituesin, pasi edhe ndeshja e parë mes dy ekipeve në Slloveni përfundoi me rezultatin 1-1.


Read more: Flamurtari dhe Laçi kualifikohen, Kukësi eliminohet nga Europa

   

KEKGJ: Politika, kujdes me gjyqtarët, jo të gjithë janë të korruptuar

altKëshilli Ekzekutiv i Konferencës Gjyqësore i ka kërkuar Qeverisë dhe politikanëve shqiptarë në përgjithësi, të mos i identifikojnë të gjithë gjyqtarët e vendit, pa asnjë dallim, si të korruptuar, pasi shumica e tyre, punojnë me përkushtim dhe integritet.


Read more: KEKGJ: Politika, kujdes me gjyqtarët, jo të gjithë janë të korruptuar

 

Pasqyra e shtypit, 11 Korrik 2014

altTë nderuar lexues, kjo është një pasqyrë e faqeve të para të disa prej gazetave kryesore, për ditën e premte, 11 korrik 2014.


Read more: Pasqyra e shtypit, 11 Korrik 2014

   

Vlorë, Basha: Demokratët do t’i fitojnë sërish sfidat e vendit

altKryetari i opozitës Lulzim Basha deklaroi nga Kuvendi Zgjedhor i Vlorës, se ashtu si 24 vite më parë, shqiptarët kërkojnë sërisht sot ndihmën e demokratëve për t’i shpëtuar nga sundimtarët, depresivët, delirantët dhe bota e krimit në pushtet. Për këtë arsye Basha i konsideroi zgjedhjet në PD të një rëndësie kapitale për të transformuar profilin e lidershipit kombëtar.


Read more: Vlorë, Basha: Demokratët do t’i fitojnë sërish sfidat e vendit

 

George Clooney 1, gazeta “Daily Mail” 0

altFaqja e internetit të gazetës britanike fshiu një artikull në lidhje me Clooney, të fejuarën e tij Amal Alamuddin, si dhe nënën e kësaj të fundit Baria, të mërkurën, pasi Clooney tha se artikulli ishte “tërësisht një trillim” dhe tepër i “rrezikshëm”.


Read more: George Clooney 1, gazeta “Daily Mail” 0

   

Ligji për Policinë e Shtetit, Tahiri: Sjell depolitizim, opozita: Në shërbim të ministrit

altProjektligji për Policinë e Shtetit u miratua në parim vetëm me votat e mazhorancës ndërsa 3 deputetët e opozitës të vetmit në komisionin e ligjeve votuan kundër. Ndërkohë ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri tha se ligji sjell deploitizim të policisë dhe reformim demokratik të saj.


Read more: Ligji për Policinë e Shtetit, Tahiri: Sjell depolitizim, opozita: Në shërbim të ministrit

 

Mamatë më të “vjetra” jetojnë më gjatë

altNjë studim i ri amerikan ka zbuluar se femrat që lindin për herë të parë në moshë të madhe kanë mundësi që të jetojnë më gjatë. Këtë e bën të mundur një gjen i tyre i veçantë. Mamatë e sotme kanë shumë për të bërë; shumë prej tyre marrin një pushim nga puna por nuk heqin dorë nga karriera në mënyrë të menjëhershme.


Read more: Mamatë më të “vjetra” jetojnë më gjatë

   

Page 7 of 990