Lajmet

Rritje pensioni për 606 mijë vetë, sa fiton çdo kategori

altDuke filluar nga data 1 gusht, rreth 606 mijë qytetarë do të përfitojnë rritje të pensionit në masën 2 për qind. Sipas vendimit të qeverisë, rritjen e përfitojnë jo vetëm pensionet e plota të pleqërisë, por edhe ato të pjesshme, pensionet e reduktuara, të parakohshme të pleqërisë, të invaliditetit dhe familjare, pensionet për vjetërsi shërbimi, si në qytet ashtu edhe në fshat.


Read more: Rritje pensioni për 606 mijë vetë, sa fiton çdo kategori

 

Argjentinë-Gjermani, finalja e madhe e “Brazil 2014”

altNuk është Brazili, por Argjentina kombëtarja që mbajti lart nderin e Amerikës Latine në këtë Kampionat Botëror, pasi arriti të kualifikohet pas gjuajtjeve të 11-metërshave ndaj Holandës. Portieri i Argjentinës, Sergio Romero ishte heroi i gjysmëfinales së dytë pasi arriti të pres dy penallti, duke i dhuruar vendit të tij këtë finale historike.


Read more: Argjentinë-Gjermani, finalja e madhe e “Brazil 2014”

   

Pasqyra e shtypit, 10 Korrik 2014

altTë nderuar lexues, kjo është një pasqyrë e faqeve të para të disa prej gazetave kryesore, për ditën e enjte, 10 korrik 2014.


Read more: Pasqyra e shtypit, 10 Korrik 2014

 

Meta-Machete: Marrëdhëniet Shqipëri- Portugali, fazë më dinamike shkëmbimesh

altNë kuadër të vizitës së tij në Lisbonë, Kryetari i Kuvendit Ilir Meta u prit në takim nga Ministri i Punëve të Jashtme të Portugalisë Rui Machete. Gjatë takimit u bisedua mbi marrëdhëniet dypalëshe, ecurinë e procesit të integrimit europian dhe mbi zhvillimet e fundit ndërkombëtare.


Read more: Meta-Machete: Marrëdhëniet Shqipëri- Portugali, fazë më dinamike shkëmbimesh

   

Grekët kthehen sërish në rrugë sektori publik, në grevë 24 orëshe

altNë Greqi rikthehen sërish grevat e sektorit publik. Sindikata e sektorit publik, ADEDY, do të mbajë një grevë 24 orëshe në gjithë Greqinë për të kundërshtuar largimet nga puna dhe sistemit të ri të testimit të punonjësve.


Read more: Grekët kthehen sërish në rrugë sektori publik, në grevë 24 orëshe

 

3 mujori i 2014-ës, rritja ekonomike 1.65%, INSTAT: Ndikuan industria e shërbimet

altEkonomia shqiptare është rritur me 1.65 për qind gjatë tremujorit të parë të këtij viti, kundrejt të njëjtës periudhë të një viti më parë. Instituti i Statistikave konstaton se kjo rritje ka ardhur kryesisht si pasojë e ndikimit të sektorëve të industrisë, bujqësisë, postës, komunikacionit dhe shërbimeve, ndërkohë që ndërtimi vijon të pësojë rënie.


Read more: 3 mujori i 2014-ës, rritja ekonomike 1.65%, INSTAT: Ndikuan industria e shërbimet

   

5 motive pse duhet të pish birrë

altBirra është shoqëruesja e mbrëmjeve mes miqsh dhe freskon ditët e nxehta të verës, por ajo sjell edhe shumë përfitime për shëndetin. Në momentin që konsumohet në sasira të moderuara pa e tejkaluar, birra ndihmon në parandalimin e Alzaimerit, në sëmundjet e zemrës dhe shumë probleme të tjera.


Read more: 5 motive pse duhet të pish birrë

 

Gjykata e Lartë, Nishani u përgjigjet PS-LSI: Dilni nga interesat partiake e praktikat bllokuese

altVetëm një ditë pasi shpalli listën e 22 kandidatëve që plotësonin kriteret ligjore për anëtarë të Gjykatës së Lartë, Presidenti Nishani u ka kthyer përgjigje edhe dy grupeve parlamentare PS-LSI, të cilët i kërkonin të rihapte procesin e kandidimit.


Read more: Gjykata e Lartë, Nishani u përgjigjet PS-LSI: Dilni nga interesat partiake e praktikat bllokuese

   

Historike! Gjermania shpërfytyron 7-1 Brazilin

altGjermanët bëjnë historinë në tokën e brazilianëve, duke shpërfytyruar 7-1 kombëtaren 5 herë kampione të botës. Edhe tifozi më i zjarrtë i Gjermanisë nuk do ta kishte menduar në asnjë moment atë 29 minutësh të luajtur në Belo Horizonte ndaj vendasve të shtëpisë, Brazilit.


Read more: Historike! Gjermania shpërfytyron 7-1 Brazilin

 

Pasqyra e shtypit, 09 Korrik 2014

altTë nderuar lexues, kjo është një pasqyrë e faqeve të para të disa prej gazetave kryesore, për ditën e mërkurë, 9 korrik 2014.


Read more: Pasqyra e shtypit, 09 Korrik 2014

   

Page 8 of 990