Lajmet

Naço: KLD shfajëson gjyqtarët e korruptuar,kjo është drejtësia!

altQeveria nuk do të bashkëpunojë më me Këshillin e Lartë të Drejtësisë në kushtet kur anëtarët e këtij institucioni të udhëhequr nga kreu i shtetit Bujar Nishani, marrin vendim për të shfajësuar gjyqtarët e korruptuar!


Read more: Naço: KLD shfajëson gjyqtarët e korruptuar,kjo është drejtësia!

 

BE: Ballkanasit më shumë kërkesa për azil sesa sirianët

altBashkimi Evropian gjatë vitit 2013 ka marrë më shumë kërkesa për azil nga gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor sesa nga të larguarit nga Siria, deklaroi sot Zyra Evropiane e Mbështetësve të Azilit (EASO).


Read more: BE: Ballkanasit më shumë kërkesa për azil sesa sirianët

   

Angli, website për të marrë një mik me… qira!

altVetmia në Angli mund të mposhtet me anë të internetit. Në fakt, është një website me emrin ”Rentafriend.com” që ofron mundësi të pazakonta ku mund të marrësh një mik/mikeshë me qera dhe ta mposhtësh vetminë duke dalë me të në një pub, restorant apo në kinema.


Read more: Angli, website për të marrë një mik me… qira!

 

OSBE, projekt për mbrojtjen e fëmijëve nga trafikimi, 2 500 në gjendje rruge

altOSBE apeloi sot institucionet dhe shoqërinë shqiptare që të kujdesen më shumë për fëmijët e varfër, të cilët rrezikohen për trafikime kriminale dhe shfrytëzim të formave nga më të ndryshme.


Read more: OSBE, projekt për mbrojtjen e fëmijëve nga trafikimi, 2 500 në gjendje rruge

   

Sot Brazil-Gjermani, zbulohet finalistja e parë e Botërorit 2014

alt“Brazili e ka kaluar goditjen që mori pas dëmtimit të Neymar dhe është gati të luftojë me Gjermaninë për të shkruar në finale” ka thënë në konferencë shtypi trajneri i Selecaos Luiz Felipe Scolari. “Situata me dëmtimin e Neymar ka kaluar. Ne po flasim sepse mediat na pyesin, por në të njëtën kohë grupi ka një përqendrim të ri dhe një strategji të re për të punuar”, -sqaron Scolari.


Read more: Sot Brazil-Gjermani, zbulohet finalistja e parë e Botërorit 2014

 

Fier, lulëzojnë kooperativat kapitaliste, kanë lehtësira ligjore e përfitime më të mëdha

altShoqërive të bashkëpunimit bujqësor u është dhënë prioritet si në skemën e subvencionimit të fermerëve të këtij viti por edhe në lehtësirat fiskale. Duke u ndalur në përfitimet dhe lehtësirat që sjell krijimi i një shoqërie të tille, përgjegjësi i sektorit këshillimor pranë Drejtorisë Rajonale të Bujqësisë pohoi se janë evidentuar grupe fermerësh me interesa të përbashkëta për të koperuar në shoqeri të bashkëpunimit bujqësor.


Read more: Fier, lulëzojnë kooperativat kapitaliste, kanë lehtësira ligjore e përfitime më të mëdha

   

Pasqyra e shtypit, 08 Korrik 2014

altTë nderuar lexues, kjo është një pasqyrë e faqeve të para të disa prej gazetave kryesore, për ditën e martë, 8 korrik 2014.


Read more: Pasqyra e shtypit, 08 Korrik 2014

 

Reforma në Arsimin e Lartë, Rama: Nuk i trajtojmë nxënësit dhe prindërit si “Sudja”

altNë prezantimin e reformës për arsimin e lartë, kryeministri Rama është shprehur se akreditimi do të jetë njësoj, si për universitetet private ashtu edhe për ato publike. Rama deklaroi se nuk mund të trajtohen nxënësit dhe prindëritet si klientët e “Sudes”.


Read more: Reforma në Arsimin e Lartë, Rama: Nuk i trajtojmë nxënësit dhe prindërit si “Sudja”

   

Basha nga Berati: 300 ditët e Ramës, ekonomi e dobët, e ardhme e pasigurt

altKryetari i PD Lulzim Basha hodhi poshtë arritjet e qeverisë Rama gjatë 300 ditëve të para të qeverisë. Nga Berati, ndërsa mori pjesë në kuvendin zgjedhor, Basha tha se taksat e larta, goditja abusive ndaj biznesit dhe pasiguria juridike është bashkëshoqëruesja e sipërmarrjes vendase dhe të huaj gjate këtyre 300 ditëve në Shqipëri.


Read more: Basha nga Berati: 300 ditët e Ramës, ekonomi e dobët, e ardhme e pasigurt

 

“Axurrët” nisin pushimet pas eliminimit nga Botërori

altPas eleminimit nga Botërori, “Axurrët” nisin një tjetër transfertë, atë të pushimeve. Abate, Bonucci, Verratti dhe Aquilani kanë zgjedhur Formenterën, Pirlo dhe Chiellini Nju Jorkun, Cerci Ibizën dhe Marchisio, Sardenjën.


Read more: “Axurrët” nisin pushimet pas eliminimit nga Botërori

   

Page 9 of 990