Lajmet

Studimi i ISHP, një në dhjetë fëmijë ka provuar të paktën 1 herë drogën

altShifra tronditëse raportojnë ekspertët e shëndetit publik sa i përket përdorimit të drogës tek nxënësit dhe të rinjtë e sistemit parauniversitar. Sipas të dhënave, një në 10 të mitur të moshës 15-vjeçare, ka përdorur të paktën një herë drogë gjatë jetës së tij, duke nisur nga hashashi e deri tek heroina e kokaina.


Read more: Studimi i ISHP, një në dhjetë fëmijë ka provuar të paktën 1 herë drogën

 

SHBA, 7-vjeçari mbledh fonde për mikun e tij të sëmurë

altQuinn është personi më i ri në botë (vetëm 7 vjeç) që ka hapur një faqe online për të mbledhur fonde në ndihmë të shokut e tij të shkollës që ka një paralizë cerebrale. Është një djalë i mrekullueshëm dhe rezultati është se apeli i tij ka mbledhur 20 mijë dollarë në vetëm pak ditë.


Read more: SHBA, 7-vjeçari mbledh fonde për mikun e tij të sëmurë

   

Mblidhet sot KLD, shqyrtohen propozimet e Naços për proçedim disiplinor ndaj 8 gjyqtarëve

altKëshilli i Lartë i Drejtësisë zhvillon sot mbledhjen e radhës. Nën drejtimin e Presidentit të Republikës Bujar Nishani do të shqyrtohen propozimet e Ministrit të Drejtësisë për proçedim disiplinor ndaj 8 gjyqtarëve. Mbledhja do të zhvillohet me dyer të mbyllura.


Read more: Mblidhet sot KLD, shqyrtohen propozimet e Naços për proçedim disiplinor ndaj 8 gjyqtarëve

 

Schweini: Mungesa e Neymar, një mëkat

altDëmtimi i Neymar, i cili nuk do të mund të luajë në gjysmëfinalen e këtij Botërori ndaj Gjermanisë, favorizon padiskutim gjermanët. Megjithatë, Schweinsteiger nuk e pret me kënaqësi dëmtimin e brazilianit.


Read more: Schweini: Mungesa e Neymar, një mëkat

   

Pasqyra e shtypit, 07 Korrik 2014

altTë nderuar lexues, kjo është një pasqyrë e faqeve të para të disa prej gazetave kryesore, për ditën e hënë, 7 korrik 2014.


Read more: Pasqyra e shtypit, 07 Korrik 2014

 

Përfundon procesi i aplikimit për përfitimin e subvencioneve në Fier, aplikojnë 680 fermerë

altNë rajonin e Fierit ka përfunduar procesi i aplikimit të fermerëve për përfitimin nga skemat e subvencioneve të qeverisë shqiptare në bujqësi. Në mbyllje të këtij procesi për drejtorinë e bujqësisë së këtij rajoni rezulton se janë depozituar nga fermerët rreth 680 aplikime për skemat përfituese të subvencionet.


Read more: Përfundon procesi i aplikimit për përfitimin e subvencioneve në Fier, aplikojnë 680 fermerë

   

Brazil-Gjermani, më shumë se një gjysmëfinale

altGjermani-Brazil do të jetë gjysmëfinalja e parë e botërorit të këtij viti. “Brazil 2014” do të përjetojë një finale të parakohshme, pasi do të përballen dy gjigandët botëror, dy kombëtare të cilat e kanë fituar më shumë këtë trofe dhe për më shumë që në start të këtij kompeticioni shiheshin si pretendentët më të mëdhenj për fitimin e këtij botërori.


Read more: Brazil-Gjermani, më shumë se një gjysmëfinale

 

Basha i çon rezolutën Ramës e Metës, apel: "Merreni parasysh"

altTë zgjedhurit vendorë të Partisë Demokratike i kanë nisur zyrtarisht Kryeministrit Edi Rama dhe Kryetarit të Kuvendit Ilir Meta rezolutën e miratuar prej tyre me propozimet për reformën territoriale.


Read more: Basha i çon rezolutën Ramës e Metës, apel: "Merreni parasysh"

   

Pavarësia e SHBA, Nishani mesazh urimi Obamës

altMe rastin e përvjetorit të pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Presidenti Bujar Nishani i ka dërguar një mesazh urimi Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikësm Barack Obama. Në mesazhin e tij, kreu i shtetit shpreh urimet për popullim amerikan, ndërsa ndalet në rëndësinë e lidhjeve mes dy popujve.


Read more: Pavarësia e SHBA, Nishani mesazh urimi Obamës

 

Amerika feston 238 vjetorin e Pavarësisë

altNë mbarë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si çdo 4 korrik po festohet Dita e Pavarësisë, datë kjo kur më 1776, 13 kolonitë e para amerikane shpallën pavarësinë nga Mbretëria Britanike.


Read more: Amerika feston 238 vjetorin e Pavarësisë

   

Page 10 of 990